Az alábbiakban a pontszámítás útvesztőjében szeretnénk eligazítást nyújtani alap, osztatlan és mesterképzéseinken egyaránt.
I. Pontszámítás alap- és osztatlan képzésen
II. Ponszámítás mesterképzésen
I. Pontszámítás alap- és osztatlan képzésen
A korábbi felvételi eljárásokhoz képest 2024-ben több jelentős változtatás is bevezetésre került a pontszámítás szabályait illetően. Ezekről összefoglaló cikket itt olvashat: Változások a 2024. szeptemberben induló képzések pontszámítási szabályaiban
A 2025-ös felvételi eljárásban az alap- és osztatlan képzésre jelentkezők felvételi összpontszáma 500 pont lehet, amely kiszámítható:
- a középiskolai osztályzataikból,
- az érettségi eredményükből,
- egyes esetekben a szakképzettségükből, szakképesítésükből, az ennek során tett szakmai vizsga eredményéből,
- vagy felsőfokú szerzett oklevelükből,
- egyes szakokon az előírt gyakorlati vizsga eredményéből.
Ezekből összesen 400 pont szerezhető, ezek lesznek a törzspontok, amelyhez még hozzáadják az ún. intézményi pontokat (max. 100 pont).
Az igazolt eredmények alapján többféle módon is megtörténik a pontszámítás (ezeket jogszabály határozza meg), és a felvételi összpontszám meghatározásakor automatikusan a jelentkező számára legkedvezőbbet veszik figyelembe.
Gyakorlati vizsga
A képen látható módszereken kívül a PPKE BTK osztatlan tanári szakjai közül egyes szakokon nem a jelentkező által elért középiskolai, érettségi eredmények, hanem a gyakorlati vizsga eredménye alapján állapítják meg a felvételi pontszámot. Ezekben az esetben a pontszámítási keret 400-ra módosul.
A gyakorlati vizsgán – intézményi szabályzat alapján – összesen maximum 200 pont szerezhető. A felvételi összpontszámot a gyakorlati vizsgaeredmény duplázásával számítják ki, intézményi pontok és a kötelező többletpont hozzáadása nélkül, ilyen a PPKE BTK
- dráma- és színházismeret-tanár; mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár szakpárja.
Az osztatlan kétszakos (egy közismereti és egy művészeti jellegű) tanárképzésben a gyakorlati vizsgán max. 100 pont szerezhető, ilyen a PPKE BTK minden olyan osztatlan tanári szakja, ahol a szakpár egyik tagja
- dráma- és színházismeret-tanár,
- mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár.
A pontszám másik része jellemzően a szakpár közismereti szakján kért érettségi tárgy eredményéből számolódik.
Felsőoktatásban szerzett oklevélből számolt pontok
Az alapképzésre, osztatlan képzésre vagy felsőoktatási szakképzésre jelentkezők pontszámát a felsőfokú végzettségük (alap- vagy mesterképzésben, korábbi rendszer szerinti főiskolai vagy egyetemi képzésben szerzett végzettség) alapján is ki lehet számítani. Ilyenkor a felsőoktatási intézmények a korábban megszerzett oklevél minősítése alapján adnak pontszámot, amely legfeljebb 400 pont lehet, erről bővebben itt (II/3-as pont), illetve a Felvételi Szabályzat 2. §-ban olvashat.
Szakirányú továbbképzésben, illetve felsőoktatási szakképesítésben (FOKSZ) szerzett oklevél NEM képezheti a pontszámítás alapját.
Szakirányú továbbtanulás esetén többféle pontszámítási lehetőség áll rendelkezésre a PPKB BTK következő szakjain:
- óvodapedagógus szakok,
- tanító szakok,
- szociálpedagógia,
- gyógypedagógia,
- gazdálkodási és menedzsment.
A szakok felsorolása képzési területenként a hatályos miniszteri közleményben található.
Szakmai vizsga alapú pontszámításról részletesebben itt olvashat.
Érettségi pontok
Az érettségi pont kategóriában maximum 200 pont szerezhető (100-100 két, az adott szakon meghatározott tárgyból tett érettségi vizsga eredményéből), illetve amennyiben a jelentkező számára kedvezőbb (vagy nem számítható tanulmányi pont), ennek a kategóriának a duplázására is van lehetőség.
Az érettségi pontokat két érettségi vizsgatárgy százalékos eredménye alapján kell kiszámolni. Ha egy szakon több vizsgatárgyat is megadtak érettségi követelményként – a vizsgatárgyak között "vagy" szerepel –, vagy ugyanabból a tárgyból több, különböző eredménye is van, az érettségi pontokat a két legkedvezőbb eredményű érettségi vizsgatárgy alapján kell kiszámítani.
A 2024-es módosításoknak köszönhetően az emelt szintű érettségi pontosan annyi pontot jelent, ahány százalékos a vizsgaeredmény, a középszintű érettségi pedig 2/3-os, azaz 67%-os eredménnyel számít be.
Az adott szakokon meghatározott tárgyak és az emelt szintű érettségi követelmények 1-1 szak esetében a Felvételi Tájékoztatóban a meghirdetett szakoknál, az Érettségi pontot adó tárgyak fület lenyitva találhatók, illetve az intézményi Felvételi Szabályzatban.
Az érettségi pontokat adó érettségi tárgy minden alapszakunk esetében lehet két idegen nyelv (a szakon meghatározott idegen nyelvek közül választva).
Tanulmányi pontok
A pontszámításhoz szükséges tantárgyak megléte esetén időkorlát nélkül számítható tanulmányi pont, a középiskolai és érettségi bizonyítványban szereplő eredményekből. Ebben a kategóriában is max. 200 pont szerezhető, 100 a középiskolai eredményekből, 100 az érettségi átlag alapján.
Középiskolai eredmények
A középiskolai tanulmányok során – a 9–12. évfolyamon, illetve nyelvi előkészítő év esetén 9–13. évfolyamon – megszerzett eredményekből (osztályzatokból) számítják, maximum 100 pont lehet.
Az alábbi öt tantárgy utolsó tanult két évfolyam év végi osztályzatai összegének kétszerese:
- magyar nyelv és irodalom (évenként a két osztályzat számtani átlaga, kerekítés nélkül),
- történelem,
- matematika,
- legalább két évig tanult választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom),
- egy választott tantárgy a felsőoktatási intézmény által az adott szakon meghatározott tantárgyak közül (az elfogadható ötödik tárgyak listája Felvételi Szabályzatunk 1.sz. mellékletében található).
Amennyiben valaki a négy kötelező tantárgy bármelyikéből nem rendelkezik legalább 2 tanult év végi eredménnyel, úgy számára tanulmányi pont nem számítható.
Érettségi bizonyítványban szereplő eredmények
A jelentkező érettségi bizonyítványában vagy a középfokú tanulmányai alatt tett előrehozott érettségi vizsga tanúsítványában szereplő eredményekből összesen maximum 100 pont számítható.
Az érettségi vizsgaeredmények közül öt vizsgatárgy
- a négy kötelező (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv) és
- a felsőoktatási intézmény által meghatározott vizsgatárgyak közül egy vizsgatárgy (az elfogadható ötödik tárgyak listája Felvételi Szabályzatunk 2.sz. mellékletében található)
legjobb százalékos eredményeinek átlagát kell egész számra kerekíteni.
Intézményi pontok
2024-től a felsőoktatási intézmények határozhatják meg, hogy milyen követelményekért, eredményekért járnak további pontok maximum 100 pont erejéig (korábbi többletpontok), ezek is szerves részét képezik a pontszámításnak.
Ezek az intézményi pontok, melyekről itt olvashat bővebben.
PPKE Felvételi Szabályzat
(hatályos 2023. december 20. napjától)
II. Ponszámítás mesterképzésen
Mesterképzésre az vehető fel, aki legalább alapfokozatot és szakképzettséget, vagy ezzel egyenértékű főiskolai szintű végzettséget és szakképzettséget tanúsító oklevelet, illetve egyetemi szintű végzettséget vagy mesterfokozatot szerzett.
Pontszámítás
Mesterképzésre történő jelentkezés esetén a jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben kell értékelni. A PPKE BTK mesterképzésein a felvételi összpontszám (max. 100 pont) a következő részekből tevődik össze:
1. Diszciplináris mesterképzés esetén:
- főtárgy vizsga: max. 60 pont
- oklevél minősítése alapján: max. 30 pont (jeles: 30 pont, jó: 24 pont, közepes: 18 pont, elégséges: 12 pont)
- többletpont: max. 10 pont
2. Tanári mesterképzés esetén
- főtárgy vizsga: max. 40 pont
- pályaalkalmassági vizsga: max. 30 pont
- oklevél minősítése alapján: max. 20 pont (jeles: 20 pont, jó: 16 pont, közepes: 12 pont, elégséges: 8 pont)
- többletpont: max. 10 pont
Többletpontok mesterképzésen
- Esélyegyenlőség jogcímén: hátrányos helyzet 2 pont, fogyatékosság 3 pont, gyermekgondozás 2 pont.
- Publikáció: idegen nyelvű szakkönyv, vagy publikáció külföldi lektorált szakfolyóiratban 10 pont, magyar nyelvű könyv vagy publikáció lektorált szakmai folyóiratban 8 pont, publikáció gyűjteményes kötetben, konferencia kötetben 5 pont, nem lektorált publikáció 2 pont.
- OTDK első hely 8 pont, OTDK második hely 5 pont, OTDK harmadik hely 3 pont
- Demonstrátorság 2 pont.
2023. évi felvételi eljárástól kezdve nincs előre meghatározott minimumpontszám a PPKE BTK mesterképzésein.
Felvételi vizsga
A 2025. évi általános eljárásban a mesterképzéses felvételi vizsgák 2025. június 16. és július 4. között zajlanak.
Az egyes mesterszakok felvételi vizsgakövetelményei megtalálhatóak a honlapon, a képzés nevére kattintva.
Karunkon a felvételi vizsga díjtalan.
Intézmény által kért dokumentumok, melyek a felvételi vizsgához szükségesek:
- motivációs levél: minden szakon (nyelvi szakok esetében az adott idegen nyelven)
- fényképes önéletrajz: (elméleti nyelvészet), Kelet-Ázsia tanulmányok, kommunikáció- és médiatudomány, magyar nyelv és irodalom, neveléstudomány, mentálhigiénés családkonzulens, angol nyelvoktató, tanári mesterképzések
A motivációs levelet és fényképes önéletrajzot a felveteli.dok@btk.ppke.hu e-mail címre kérünk elküldeni 2025. április 15-ig (tárgy: motivációs levél *szak neve*)!
- oklevélmelléklet másolata vagy hitelesített igazolás az eddig elvégzett tárgyakról (leckekönyv-igazolás/féléves igazolás/teljesítés igazolás/törzslap): minden szakon, kivéve angol nyelvoktató
- a záróvizsga eredményét és alapképzési szakdolgozat eredményét igazoló dokumentumok, amennyiben a jelentkező a felvételi vizsga idején már rendelkezik velük: kommunikáció- és médiatudomány, mentálhigiénés családkonzulens
- szakmai tevékenység igazolása: pszichológia
- többletpontok igazolása minden szak esetében, amennyiben a jelentkező rendelkezik vele: publikáció (teljes publikáció megjelölve a jelentkező nevével és a publikáció megjelenésének helyével. Többletpont csak megjelent publikáció esetén adható, folyamatban lévő publikáció esetén nem! A publikációt a szakmai tevékenység igazolása típusba kell feltölteni.), demonstrátori tevékenység (demonstrátori kinevezés), OTDK 1-3. helyezés (OTDK 1-3. helyre vonatkozó oklevél).
A fenti dokumentumokat a felvételi vizsgára is magukkal kell vinni és az e-felvételibe is fel kell tölteni (kivéve a motivációs levél és önéletrajz, melyet e-mailben kérünk megküldeni). Amennyiben a többletpontot igazoló dokumentumot az e-felvételibe nem tölti fel, úgy többletpont abban az esetben sem adható, ha a felvételi vizsgán a Felvételiztető Bizottság többletpontot ítélt meg ez alapján.
További dokumentumok:
- alapképzés során készített szakdolgozat: anglisztika, (elméleti nyelvészet), magyar nyelv és irodalom, művészettörténet, nemzetközi tanulmányok, politikatudomány mesterképzési szakokon. A szakdolgozatot csak a felvételi vizsgára kell magukkal vinni.
Előzetes kreditelismertetési eljárás
A mesterszakok képzési és kimeneti követelményei meghatározzák azt, hogy az adott mesterképzésre való jelentkezéshez milyen alapképzésben szerzett oklevél szükséges. Annak a jelentkezőnek, aki a mesterképzési szakra nem a teljes kreditérték beszámításával figyelembe vehető alapképzési szakról jelentkezik (és alapképzési tanulmányai során nem végezte el az adott szak minor programját) előzetes kreditelismerési kérelmet kell benyújtania az intézmény elérhetőségére. Azon jelentkezők, akik minor program elvégzésével kívánnak az adott szak mesterképzésére jelentkezni, ennek a kérelemnek az elküldésével tudják ezt igazolni.
Nyelvi követelmények
Mesterszakok, ahol a felvétel feltétele a nyelvtudás igazolása: |
|
Mesterképzés |
Bemeneti nyelvi követelmény |
anglisztika (angol nyelven) MA |
angol felsőfokú (C1), komplex típusú államilag elismert nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű oklevél. |
nemzetközi tanulmányok MA |
angol középfokú (B2), általános nyelvi, komplex nyelvvizsga. |
szlavisztika MA |
valamely szláv nyelvből középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél. |
tanári [3 félév [angol nyelv és kultúra tanára]] MA |
angol felsőfokú (C1), komplex típusú államilag elismert nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű oklevél. |
angol nyelvoktató |
angol felsőfokú (C1), komplex típusú államilag elismert nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű oklevél. |